Mit jelent a szervezeti diagnózis és miért van rá szükség? Ahhoz, hogy hatékonyan és gyorsan haladjunk előre, fel kell mérni a kiinduló állapotot és ki kell tűzni a célt.
A felmérés azonban gyorsnak és objektívnek kell lennie. Hiszen kinek van lehetősége arra, hogy fókuszcsoportok és egyéni interjúk tucatjait végezze el, lekötve ezzel értékes munkaórák százait és a fejlesztésre szánt költségvetés nagy részét?
Ezért végezzük a szervezetdiagnózist online, erre a célra készített szoftver segítségével. Az interjúk, a fókuszcsoportos beszélgetések és tesztek szükség esetén tovább pontosítják az eredményt.
Szervezeti diagnózis online kérdőív segítségével
Szervezeti diagnózis kérdőívünk 108 kérdésből áll. A kérdések 12 problématerületet vizsgálnak három témakör köré csoportosulva: egyéni szaktudás és motiváció, vezetői kompetenciák, együttműködés.
A kérdőívet jól bejáratott kommunikációs kampány (személyre szabott tájékoztató e-mailek) kísérik, így biztosítható a munkatársak együttműködése a kitöltés során. Azt is monitorozni tudjuk, hogy hány százalékban töltötték ki a kérdőívet a dolgozók. Ez a kontroll segít az eredmény helyes értékelésében.
A beküldött válaszok névtelenek, ez lehetővé teszi az őszinte válaszadást.
A beérkezett válaszok automatikusan kerülnek kiértékelésre, így a végeredmény azonnal rendelkezésre áll. Nem kell napokat, heteket várni a grafikonok elkészítésével.
Az eredmények értelmezése már szaktudást igényel. Ezért az értelmezést személyesen végezzük, abból alapos írásbeli beszámolót készítünk. Végül személyesen egyeztetünk a vállalatvezetőkkel és közösen vonjuk le a következtetéseket.
Gyorsan dolgozunk. A kérdőívek kitöltésére általában egy hetet hagyunk, az értelmezés további néhány napot vesz igénybe. Két héten belül elkészül a teljeskörű vállalat elemzés.
A személyes interjúk, tesztek és megfigyelések
A szervezeti diagnózis speciális területeire további eszközöket alkalmazunk. Így pl. személyiségtesztet használunk arra, hogy el lehessen dönteni, mindenki a neki megfelelő pozícióban van-e. Személyes interjút használunk, hogy konkrét fejlesztendő területeket találjunk. A munkafolyamatok megfigyelésével pedig kideríthető, mennyi a veszteség, pazarlás, logikátlanság a munkavégzés során.
A szervezeti diagnózis mint szervezetépítő program
A szervezeti diagnózis önmagában is alkalmazható a szervezetfejlesztésre – a dolgozók bevonása a felmérésbe és értelmezésbe, a munkacsoportonként történő személyes tájékoztatás az eredményről olyan kiegészítő programok, amik átalakíthatják a belső együttműködést. A fejlesztési célkitűzést pedig erre kialakított speciális workshopon, a vezetők vagy akár a beosztottak közreműködésével is végezhetjük. Ezáltal a dolgozók azonosulnak a felmérést követő programokkal, a programok sikere pedig biztosított.