A pszichológusok véleménye szerint 5 konfliktuskezelési stílus jöhet szóba. Melyik ez az 5 stílus?
Az 5 konfliktuskezelési stílus felsorolása – melyik ismerős már névről is?
- Domináns – arra törekszik, hogy a saját érdekei érvényesüljenek, a másik fél érdekei nem foglalkoztatják.
- Problémamegoldó – célja, hogy mindkét fél érdekei teljes mértékben érvényesüljenek.
- Kompromisszumkereső – az egyik legismertebb hozzáállás: engedsz valamit a saját érdekedből, ha a másik is enged a magáéból.
- Alkalmazkodó – a másiknak adsz igazat, az ő érdekei érvényesülnek.
- Elkerülő – kerülöd az ütközést a másikkal, így nem jön létre nyílt érdekellentét.
Idáig rendben, de melyik a helyes stílus?
Nincs általános válasz arra, hogy melyik stílus helyes és melyik helytelen. A szituáció dönti el azt, hogy mikor melyiket használd.
Tételezzük fel, hogy ég a ház és véleménykülönbség alakul ki arról, hogy melyik a legjobb menekülési útvonal. Ha te tudod, hogy mi a helyes útvonal, akkor a legjobb, ha azt mindenkivel szemben érvényesíted, tehát dominánsan viselkedsz. Nincs értelme sem a kompromisszumnak, sem az alkalmazkodásnak. Az elkerülés pedig eleve lehetetlen, ha ég a fejed felett a tető.
Meg kell tehát vizsgálni a helyzetet, hogy eldöntsd, melyik stílus a megfelelő. Nézzük meg őket sorban egymás után.
Domináns konfliktuskezelési stílus
Ebben az esetben érvényesíted a véleményedet és nem foglalkozol azzal, hogy mások mennyire értenek vele egyet. Minden olyan helyzetben jó ez a magatartás, amikor
- fontos dologról van szó
- tudod, mi a helyes megoldás
- fontosabb a te érdeked, mint a másiké és
- nem számít a másikkal való kapcsolat sérülése.
Előnye a domináns stílusnak, hogy gyors és hatékony. Hátránya, hogy rombolja a kapcsolatokat. Ahhoz, hogy eldöntsd, vajon a domináns stílust kell-e választanod, előtte érdemes mérlegelni a fenti szempontokat.
Problémamegoldó konfliktuskezelési stílus
Ennél a stílusnál arra törekszel, hogy mindenkinek teljes mértékben megvalósuljanak az érdekei. Hogyan lehetséges ez? Vannak olyan érdekellentétek és véleménykülönbségek, amelyek látszólagosak – mélyebben megvizsgálva a helyzetet, kiderülhet, hogy mindenkinek igaza lehet.
Gondold át a következő egyszerű példát! Ha egy házaspárból az egyik fél moziba akar menni, a másik pedig színházba, akkor egyidejűleg csak az egyikük érdeke valósulhat meg. Ha viszont elhagyod az egyidejűséget, akkor mindkettőjüknek igaza lehet: ma színház, holnap pedig mozi vagy délelőtt mozi és este színház. Senkinek sem kell engednie, mindenki győztes ebben a helyzetben.
Akkor alkalmazd a problémamegoldó stílust, ha
- van idő és szándék a helyzet mélyebb megbeszélésére.
Előnye a problémamegoldó stílusnak, hogy csak nyertesei vannak.
Hátránya, hogy időigényes és bonyolult lehet. És nem is mindig van ilyen megoldás. Ekkor valamelyik másik stílust kell választani a konfliktuskezelési stílusok közül.
Kompromisszumkereső konfliktuskezelési stílus
Engedsz valamit a te érdekedből, ha a másik is enged valamit a saját érdekeiből. Fele-fele. Ezek a kompromisszumkeresés mondatai. Bár mindenki ismeri a kompromisszum szót, gyakran mégsem a helyes értelmében használják.
- A kompromisszum nem azt jelenti, hogy feladod az érdekeidet és teljes mértékben belenyugszol egy helyzetbe! Az ugyanis nem lenne más, mint alkalmazkodás.
- A kompromisszum lehet jó és lehet rossz. A jó kompromisszum az, amikor egy számodra nem olyan fontos szempontról lemondasz annak érdekében, hogy a számodra fontosak teljesüljenek.
Milyen a jó kompromisszum? Például, ha belemész abba, hogy egy ismerősöd a tartozását részletekben fizesse vissza. Te megkapod a pénzed (fontos szempont) viszont lemondasz arról, hogy egy összegben kapd meg (kevésbé fontos szempont).
Mikor alkalmazd a kompromisszumkereső stílust?
- Ha a problémamegoldó stílus nem lehetséges, vagy nincs rá idő.
- Ha gyors megoldásra van szükség és
- mindkettőtök érdeke valamilyen szempontból fontos.
A kompromisszum előnye, hogy
- gyors
- a kapcsolat a két fél között nem sérül
- mindenki megkaphatja azt, ami számára a legfontosabb
A kompromisszum hátránya, hogy
- mindenképpen veszítesz valamit és ez igaz a másikra is, tehát ez egy vesztes-vesztes helyzet.
Alkalmazkodó stílus
Az alkalmazkodó stílus képlete a következő: a kapcsolat fontosabb neked, mint a saját érdeked. Ezért elfogadod azt, hogy a másik érdeke, véleménye érvényesüljön. Az, amit a köznyelv kompromisszumnak nevez, nagyon sok esetben alkalmazkodást jelent.
Például: elfogadod azt, hogy a tévében az a műsor menjen, ami a másiknak fontos. Téged ugyan nem érdekel, de ennek ellenére még mellé is ülsz a kanapéra. Van ennek értelme? Hát persze! Például, amikor leülsz a gyerek mellé, hogy együtt megnézzétek azt a mesefilmet, amit te már ezerszer láttál.
Mikor alkalmazd az alkalmazkodó stílust? Ez a stílus
- nagyon fontos a kapcsolat megtartása szempontjából
- megkönnyíti az együttlétet és összetartja a csoportokat
- alkalmazd akkor, ha a másik érdeke fontosabb, mint a tiéd
- alkalmazd akkor, ha a kapcsolat fontosabb, mint a saját egyéni érdeked.
Az alkalmazkodó stílus hátránya, hogy
- ha hosszú időn keresztül feladsz
- sok és számodra fontos érdeket, az
- komoly problémákhoz vezethet.
Ha viszont mindkét fél tud alkalmazkodni a másik számára fontos érdekekhez, akkor a kapcsolat kölcsönösen előnyössé válik.
Elkerülő stílus
Ezt a stratégiát nagyon el szokták ítélni a közgondolkodásban. Pedig életet és kapcsolatot is menthet, ha a megfelelő helyen alkalmazzák.
Az elkerülő stílus azt jelenti, hogy nem működsz együtt a másikkal de a saját érdekedet sem próbálod meg érvényesíteni. A saját érdekedet nem érvényesíted, de azt sem hagyod, hogy a másik érdeke érvényesüljön.
Például amikor nem mész el a szülői értekezletre, holott tudod, hogy a gyerekkel problémák vannak. Vagy családi vita idején inkább elmész otthonról. Vagy amikor a munkahelyen egy domináns embert nem neveznek ki főnöknek és felmond, mert a helyzetet sem megváltoztatni, sem elfogadni nem tudja.
Mikor alkalmazd az elkerülő stílust? Például amikor
- az érdekeid érvényesítése nagyobb problémát okozna, mint az eredeti probléma maga
- amikor egy helyzet megoldhatatlan de azt sem szeretnéd, hogy kirobbanjon
- ha időre van szükséged, ezért átmenetileg kitérsz a nyílt konfliktus elől
- amikor még nem tudod, mit kellene lépned és ezért pillanatnyilag inkább nem lépsz.
Az elkerülő stílus hátránya
- a konfliktus szükségtelen elodázása rendszerint még nagyobb problémákat szül
- állandó frusztrációt jelent mindkét félnek.
Ha bölcsen és helyzethez mérten alkalmazod, akkor azonban az elkerülés éppolyan hasznos eszköze egy problémamegoldási stratégiának, mint a többiek. Az elkerüléssel megelőzheted a nagyobb bajt. Felismered, hogy az adott pillanatban vesztésre állsz, de ha vársz, akkor információt és erőt gyűjthetsz, sőt, a helyzet is az előnyödre változhat. Így végső soron hozzásegít egy konfliktus valódi megoldásához is.
És mi a te konfliktuskezelési stílusod?
A leírásokból már sejtheted, hogy mindegyik stílusnak megvan a maga területe. Honnan adódnak akkor a galibák?
Mindenkinek, így neked is van 1-2 kedvenc konfliktuskezelési stílusod, amit automatikusan alkalmazol. Az automatizmus azt jelenti, hogy ott is alkalmazod őket, amikor nem kellene, tehát bizonyos esetekben rosszul reagálsz.
Fontos, hogy felismerd, melyik stílust alkalmazod a leggyakrabban vagy melyik az, amelyik a legjobban megy neked. Gondold át a konfliktushelyzeteket és nézd meg, kinek milyen jogai vannak az adott helyzetben! Vizsgáld meg, mennyire fontos számodra az adott helyzetben a megoldás és mennyire a kapcsolat fenntartása!
Önismerettel és tudatos gyakorlással elérheted, hogy a legtöbb helyzetben a helyes stratégiát választod meg. Így az 5 stílus mindegyik neked fog dolgozni és nem ellened.
Ismerd meg önmagad és kezeld tudatosan a konfliktusokat!
A Konfliktuskezelési Stílusok Online Tréning a legátfogóbb online anyag, amit ebben a témakörben találhatsz. Részletes példákkal, gyakorló videókkal, videós előadásokkal, online önismereti teszttel rendelkezik. Nem csak a stílusok megismerésében, hanem a helyes stílus kiválasztásához és alkalmazásához is találsz páratlanul részletes instrukciókat.
Kattints a lenti gombra a tréning részletes leírásáért.