Ebben a bejegyzésben a folyamatfejlesztő, a tréner és a coach szerepéről van szó egy konkrét vállalati példán, a fenntartható rend kialakításán keresztül.
Miért pont a rend a kiindulási példa?
Rend a lelke mindennek – tartja a mondás. De mi a rend lelke? Miért van az, hogy sok helyen rendetlenséggel, kosszal, szeméttel találkozunk a munkavégzés helyszínén? Miért fontos, hogy rend legyen a munkahelyen?
A rendetlenségnek számos nagyon negatív következménye van. Néhány tipikus probléma, amit a rendetlenség okoz
- rontja a munkamorált, minőségi hibákhoz vezet
- rontja a vállalat megítélését a vevők előtt, piacvesztést okoz
- időveszteséget jelent a keresgélés, a felesleges mozdulatok és idő
- a kosz elfedi az esetleges géphibákat, azok elhárítása nehézzés válik, leállás és pénzveszteség az eredmény
A rend kialakítása a folyamatfejlesztő szemszögéből
Ennek egyik fontos oka a folyamatfejlesztő szemszögéből a rend hiányos meghatározása. A rend mindenki számára mást és mást jelent. Teljesen más a rend definíciója egy orvosi műtőben, egy festő műtermében. A rend érzéke is mindenkinek más és más.
Az első lépés ezért a rend definiálása, a pontos meghatározása annak, hogy milyen a takarítási rend, milyen eszközöket használnak a takarításhoz és milyen módon, minek hol van a helye.
A mások fontos feladat a szabályok és a rend fentartásához szükséges struktúrák, eszközök kialakítása. A folyamatfejlesztő szaktudása abban is áll, hogy ezeket a struktúrákat, folyamatokat, rendszert kialakítja és bevezeti a vállalatnál.
A rend és a készségek fejlesztése
A folyamatfejlesztő nem tud minden akadályt elhárítani, ami a rend és rendezettség elé gördül. A felállított struktúrák akkor fognak működni, ha a vezetők képesek meggyőzni, mögé állítani a munkatársakat. Az is szükséges, hogy a renddel kapcsolatos feladatokat ki tudják adni, számon tudják kérni.
Ezek készségek, képességek, amik nem feltétlenül vannak minden vezető birtokában. A tréner feladata, hogy fejlessze a hiányzó vezetői készségeket, illetve segítsen a változási folyamat kommunikációs menedzselésében.
A coach, aki segít átlépni a belső akadályokon
Nem csak a struktúra és a kommunikációs tudás jelenthet akadályt a rend kialakításában. Az ellenállás fakadhat mélyebbről, belülről is. Akár az önbizalom hiánya, akár belső határozatlanság, félelem is megakadályozhatja, hogy a vezető érvényesíteni tudja a renddel kapcsolatos elvárásokat.
Ha a vezeőt tudja, mit kell tenni és még sem képes rá, akkor segít a coach. Az egyéni beszélgetéseken keresztül sikerül feltárni a belső akadályokat és átlépni rajtuk. A vezető nem csak tudásában, hanem személyiségében is alkalmassá válik arra, hogy megfeleljen a renddel kapcsolatos kihívásoknak.
A folyamatfejlesztő, a tréner és a coach egymás mellett, egymást kiegészítve dolgoznak. Nem biztos, hogy mind a háromra szükség van. Ha felismered a a probléma gyökerét, jobban el tudod dönteni, hogy melyik helyzetnél milyen szakembert tanácsát keresd.