Sokak szerint a tükörneuron felelős az empátiáért, segíti új készségek megtanulását és még sok mindent.
Mi a tükörneuron? Az agykutatás során felfedezett különleges idegsejt, ami az állatvilágban is jelen van, de az emberi agyban különösen sok van belőle. Ez a bejegyzés a tükörneuronok szerepéről szól.
Hol találkozol az életben a tükörneuron működésével?
Veled is megtörtént már, hogy a drámai jelenet a filmben könnyet fakasztott a szemedből? Esetleg popcornnal és kólával a kezedben ültél a moziszékben és összerezzentél, amikor a főhős megijedt? Pedig neked pont semmi bajod nem volt akkor. A jelenség hátterében a tükörneuronok állnak.
Naponta többször is megfigyelheted ezt a jelenséget. Jókedvű emberrel találkozol – és te is vidámságot érzel a szívedben. Megérkezik a depresszióval terhelt munkatárs és rögtön mindenki maga alá borul. Ideges valaki a családban – és neked is felmegy a vérnyomásod.
Akkor is így történik, ha téged közvetlenül nem érint a másik ember viselkedése. A kolléga nem panaszkodott, a családtag nem kiabált veled. Csak úgy voltak magukban és mégis – átélted amit ők éreznek.
A tükörneuronok által tükrözöd mások érzelmeit és ez befolyásolja az életminőségedet.
Tükörneuron – sokat sejtető név
A tükörneuronok olyan mozgató (azaz motoros) idegsejtek, melyek nemcsak akkor sülnek ki, ha a tulajdonosuk maga mozog, hanem akkor is, ha az illető csak megfigyeli az adott mozgást. Vagyis, ezek a sejtek mintegy „letükrözik” a társ viselkedését. Konkrétan ez azt jelenti, hogy látod a szomorúság nonverbális jeleit a másik emberen és te is érezni kezded a szomorúságot. Látod, hogy a másik hogyan fogja a kezébe a kalapácsot és a következő pillanatban már te is tökéletesen tartod.
Állj meg egy pillanatra és gondold ezt végig még egyszer. Valami történik a másik agyában – és ugyanez megtörténik a tiedben is! Neked is libabőrös lesz a hátad erre a gondolatra? És vajon lehetne-e tudatosan is használni a tükörneuronok jelenségét? Milyen lehetőségeket nyitna meg ez az emberi kapcsolatokban?
A tükörneuronok és az emberi tanulás
Sokak szerint a tükörneuronok felelősek az emberi tanulás jelentős részéért. Amikor látjuk, hogy a másik ember mit, hogyan csinál, sokkal jobban tudjuk utánozni azt.
Idézd fel azt a képet, ahogyan a kisbaba beszélni tanul! Látja a felnőtt szájmozgását és megpróbálja utánozni azt. Mozgatja a száját és előbb-utóbb pontosan ugyanazok a hangok jönnek ki belőle, mint a felnőttéből. Ha láttad már ezt élőben, soha nem felejted el!
A tükörneuronok másik haszna az empátiában rejlik. Az állatok viselkedéséből is tudunk olvasni, de minél távolabb állnak tőlünk, annál kevésbé érezzük az ő érzéseiket. Egy kutya bánatát könnyen követni tudjuk, mert az agyunk összehangolódott vele. Egy tengerimalaccal már kevésbé tudunk azonosulni. A tükörneuronok teszik lehetővé, hogy érezzük is azt, amit a másik ember érez!
Ez mind szép, de hogyan tudod a tükörneuronokat tudatosan használni?
Ha befolyásolod a gondolataidat, azok befolyásolják a környezetedet
Az egyik legkézenfekvőbb haszna a tükörneuronoknak az, hogy a környezeted is rendelkezik velük. Ők a te gondolataidat tükrözik, úgy, ahogy te az övéket. Ennek a kijelentésnek a tudatos kommunikációra vonatkozó legfontosabb következménye ez:
Ha rendezed a gondolataidat és ezzel tudatosan alakítod az érzéseidet, azzal közvetlenül befolyásolod a másik fél gondolatait is.
Ha el akarsz adni valamit, legyél lelkes és a másik is lelkessé válik. Ha hiszel abban az ötletben, amit képviselsz, a másik is hinni fog benne. Ha te határozott és magabiztos vagy, a csapatod is magabiztosan lép fel.
A tükörneuronok biológiailag támasztják alá azt a mondást, hogy a végeredmény legtöbbször a fejedben dől el.
Ha megváltoztatod a környezetedet, akkor megváltoztatod az életminőségedet
A tükörneuron akkor is működik, amikor nem hiszel benne. Hiszen már csecsemőként lehetővé tették, hogy megtanulj beszélni vagy megismerd az érzelmeket. Amilyen érzelmekkel a szüleid rendelkeztek, azokat adták át neked. Az ő örömeiket éled át, az ő problémáikat hordozod – amíg végre fel nem ismered őket.
A tükörneuronok egyik tanulsága, hogy ha káros, a személyiségedet romboló környezetben élsz, akkor nincs mese – környezetet kell váltanod. Ahol mások negatív véleménnyel vannak rólad, ott bármennyire is igyekszel, az csak olyan lesz, mintha mázsás súlyokkal a lábadon kellene versenyt futnod. Nem jutsz velük messzire.
A másik tanulság, hogy a benned levő gondolatok és érzések minősége nem csak rád tartozik. A tükörneuron működése ugyanis azt jelenti, hogy a környezetedben élők életminőségét is befolyásolod velük. Érdemes tehát időben elkezdeni, hogy a gondolataidat pozitív irányba tereld és ezzel a belső érzésvilágod pozitívan megváltozzon.
Sokszor nehéz ezt tudomásul venni, de amint Napoleon Hill is mondja: egyetlen dolog van, amit ténylegesen befolyásolni tudunk, és ez a saját gondolataink. Ennyi pedig elég is – a gondolatok befolyásolják az érzéseket, az érzések pedig visszatükröződnek a környezetben is.
Tükörneuronok a munka világában
A másik emberrel való kapcsolatod alapvetően befolyásolja az életérzéseidet. A tükörneuronok léte rámutat arra, hogy még a kimondatlan és lappangó konfliktusok is mérgezhetik az életedet.
Éppen ezért fontos, hogy jól kezeld a konfliktusokat, el tudd dönteni, mikor melyik konfliktuskezelési stílus a célravezető és hogyan kell különböző helyzetekben viselkedni.