Változások elindítása – az ember nem változtat, amíg nem muszáj. Ezért hasznos a minél rosszabb, annál jobb alapelve.
Az egyik változásra bíró tényező, ha a meglévő helyzetet tarthatatlannak érzik az emberek.
“Minél rosszabb, annál jobb” – ez a mondás Lengyelországban járta, a 80-as években, amikor a folyamatos sztrájkok a padlóra küldték a lengyel gazdaságot. A cél a kommunista rendszer megbuktatása volt, és a cél érdekében valóban igaz volt a mondás – minél rosszabb, annál jobb, mert annál hamarabb bukik meg a fennálló rendszer.
Változások elindítása – hogyan lesz a problémából pozitív fordulat?
A minél rosszabb, annál jobb alapelv azt is magával hozza, hogy a hibák, bukások, veszteségek nem csak problémát, hanem esélyt is jelentenek a vezetésben. Hiába látod vezetőként, hogy mik a gyengeségek, sokszor szükség van a hibák elkövetésére ahhoz, hogy mások is komolyan vegyék a helyzetet.
Nem egy esetben a stratégiai partner elvesztése, egy megbízás felmondása, hirtelen bekövetkező nagy veszteségek döbbentik rá a vállalatot arra, hogy a változás elodázhatatlan.
Természetesen nem kell mindig megvárni a néha már helyrehozhatatlan hibákat. A változások elindítása enélkül is lehetséges.
Ha van egy jó ötleted, vagy átalakítást, változást tervezel, készítsd elő a bejelentését. Már előre tudatosan és szisztematikusan hívd fel a problémákra a figyelmet, emeld ki azok negatív hatását. Használj ki minden fórumot, értekezletet, személyes beszélgetést. Minél többet mondod, annál érzékenyebbek lesznek a munkatársak a témára, annál inkább magától értetődőnek fogják tartani, hogy változásra van szükség.
A változások elindítása sokkal könnyebb akkor, ha a bejelentéskor a fennálló helyzet tarthatatlanságát, annak következményeit teljes mélységében kifejted. Még mielőtt magáról a változtatásról beszélnél.
Mit is jelent a következmények kifejtése? Ha például túl magas a selejt arány, ne csak a selejt miatti veszteséget és a pótlás értékét számold, hanem a dupla munkaidőt, az elmaradt nyereséget, a gépek felesleges kopását, az ellenőrzések miatti időveszteséget, a selejtes munkadarabok feldolgozásának költségét, a presztízsveszteséget, a negatív munkahelyi hangulatot is. Mindezt számold ki alaposan, összesítsd akár egy hónapra vagy évre és mutasd fel, hogy akár egyetlen apró figyelmetlenségnek is milyen következményei vannak.
A rutinos vállalatvezető tanul abból, ami a politikában napi gyakorlat: a változások előtt sokszor már hónapokkal elkezdik megdolgozni a közvéleményt annak érdekében, hogy egy változás szükségszerűnek és azonnalinak tűnjön az emberek szemében.
A változások elindítása és későbbi sikere attól függ, mennyire sikerül legyőzni az emberekben levő természetes ellenállást. Ehhez sürgősség érzetet kell teremteni, különben a legjobb szándék is a halogatás áldozata lesz.
Mi az, amitől még függ a változások elindítása?
Van még 3, a változások elindítása tekintetében fontos pont:
- a vonzó jövőkép
- az elkötelezettség és
- az első lépés.
Hiába tűrhetetlen a fennálló helyzet, ha nincs vonzó jövőkép ami mellett az emberek elkötelezettek, valamint nincs megtervezve az első lépés, nehezen fognak megmozdulni. Ezért a változások kommunikációja olyan lépés, amit mindenképpen alaposan meg kell tervezni.
Építsd fel tudatosan a változásokat bevezető kommunikációt!
A Változásmenedzsment tréningen segítséget kapsz a változások előkészítéséhez, a megfelelő pozitív légkör kialakításában. Ezek az ismeretek segítenek elkerülni a hibákat és sikerre viszik a változásokat!
A lenti gombra kattintva többet tudsz meg a változás menedzsment tréningről és a kapcsolatot is felveheted velünk változás menedzsment témában!