A vállalatvezetés egyik örök dilemmája, hogy a tapasztalat vagy a friss szemlélet a vezetésben viszi-e előrébb a céget. A hagyományos vezetők gyakran évtizedes szakmai tudással rendelkeznek, ami kétségtelenül érték. Ugyanakkor ez a tudás sokszor együtt jár a változásoktól való félelemmel és az új ötletek elutasításával.
Amikor egy fiatalabb munkatárs új megközelítést, például digitalizációt vagy innovatív projektmenedzsmentet javasol, gyakran találkozik azzal a válasszal, hogy „ezt már próbáltuk” vagy „nincs rá időnk”. Ez a hozzáállás hosszú távon versenyhátrányt okozhat, hiszen a piac folyamatosan változik, és a versenytársak már lehet, hogy alkalmazzák azokat a megoldásokat, amelyeket mi még csak fontolgatunk.
A rutin csapdája és a friss szemlélet a vezetésben
A szakmai rutin kényelmes, de veszélyes is lehet. A tapasztalt vezetők gyakran túlságosan bíznak a bevált módszerekben, és nem nyitottak az új megközelítésekre. Ez különösen igaz a technológiai területeken, ahol a fejlődés gyors, és a régi megoldások gyorsan elavulnak. Egy szoftverfejlesztő például, aki nem hajlandó új eszközöket kipróbálni, hátráltathatja a csapat munkáját. A friss szemlélet a vezetésben nemcsak új ötleteket hoz, hanem segít abban is, hogy a vállalat alkalmazkodjon a változó környezethez. A fiatalabb vezetők gyakran alaposabbak, nyitottabbak és jobban reagálnak az új kihívásokra, ami hosszú távon a vállalat javát szolgálja.
A kockázatkerülés ára
Az innováció mindig kockázattal jár, de a túlzott kockázatkerülés megbéníthatja a fejlődést. Sok vezető inkább a megszokott módszerekhez ragaszkodik, mert fél a hibázástól vagy az ismeretlentől. Ez azonban megakadályozza az újításokat. Így például egyik megbízónkkal megtörtént, hogy amikor a pénzügyi vezető kiesett, az asszisztense gyorsabban és hatékonyabban végezte el a munkát modern eszközökkel, mint ahogy azt a vezető tette azelőtt. Ez is azt mutatja, hogy a friss szemlélet a vezetésben nemcsak hatékonyabb, hanem gyakran pontosabb is lehet. A félelemből fakadó döntések, a kommunikáció hiánya és a tapasztalati monopolhelyzetek mind-mind gátolják a csapat kreativitását és fejlődését.
Egyensúly és nyitottság: a jövő vezetése
A megoldás nem az, hogy kizárólag a fiatalokra vagy kizárólag a tapasztaltakra támaszkodunk. A siker kulcsa az egyensúlyban rejlik. A friss szemlélet a vezetésben akkor tud igazán érvényesülni, ha kiegészíti a tapasztalatot, nem pedig helyettesíti azt. A vezetőknek érdemes figyelniük arra, hogy ne zárkózzanak el az új ötletek elől, hanem próbálják ki őket kisebb léptékben, például pilot projektek formájában. Ha ezek sikeresek, akkor érdemes bevezetni őket szélesebb körben is. Emellett fontos, hogy a vezetők rendszeresen felülvizsgálják a munkamódszereket, és nyitottak maradjanak a fejlődésre. Ahogy a japán mondás tartja: „nincs olyan, hogy legjobb, mert mindig lehet jobb”. Ez a szemlélet biztosítja, hogy a vállalat hosszú távon is versenyképes maradjon.
Hogyha úgy érzed, hogy magadra ismertél ezekben a szituációkban és segítségre van szükséged, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot! Szervezeti diagnózis kérdőívünkkel vagy egyéni interjúkkal könnyedén feltárjuk a változáshoz vezető utat!